Zabawy, które rozwijają inteligencję emocjonalną u dzieci

Już od najmłodszych lat należy zadbać o rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka. Dzięki temu bardzo szybko nauczy się odróżniać dobro od zła, rozpoznawać własne uczucia, a także identyfikować stany emocjonalne u innych. Oto zabawy, które pomogą mu oswoić się z emocjami, poprawnie je nazywać oraz kontrolować.

 

 

 

Nazywaj rzeczy (uczucia) po imieniu

Do tej zabawy potrzebujcie ilustracji. Zbierzcie takie, które przedstawiają postacie przeżywające różne emocje, od radości, po smutek czy zdziwienie. Niech Twoje dziecko opisze, co widzi: jakie uczucia towarzyszą postaciom na rysunkach, co mogło spowodować, że czują się tak, a nie inaczej, w jakich sytuacjach ono czuje się podobnie.

 

Lustrzane odbicie

Bądź lustrem dla swojego dziecka. Stań naprzeciwko niego i postaraj się wykonywać te same ruchy, co ono. Jeśli pokaże zdziwienie, również się zdziw. Jeśli przedstawi smutek, zrób posępną minę. Później możecie się zamienić rolami.

 

Wyrażanie uczuć mimiką

W tym przypadku, będą nam potrzebne ilustracje, które wykorzystaliśmy w zabawie numer 1. Dziecko będzie musiało pokazać uczucia, które zobaczy na rysunkach. Musi zrobić to w taki sposób, abyśmy mogli odgadnąć daną emocję.


Zabawa w czarodzieja

Jak skutecznie pokonać strach? Najlepiej rozłożyć go na „części pierwsze”. Niech dziecko narysuje na kartce to, czego boi się najbardziej. Może to być ogromny potwór lub mały duszek. My natomiast wcielmy się w rolę czarodzieja. Dorysujmy duchowi klatkę, której nie będzie mógł opuścić, albo załóżmy smokowi kajdany. Wówczas dziecko poczuje się pewniej, a jego strach bardzo szybko zmaleje.

 

Stwórz księgę rekordów

Twoje dziecko szybko posprzątało? Sprawnie się ubrało? A może wykonało jakąś czynność, która zawsze sprawiała mu dużo trudności? Każdy jego sukces notuj w specjalnym zeszycie. Dzięki temu nauczy się podejmować wyzwania dla własnej satysfakcji.


Otwórz rodzinny album

Wspólne oglądanie rodzinnych albumów to dobra okazja do wspomnień. Oprócz nazywania emocji u osób, które zostały sfotografowane, możecie również opowiedzieć dziecku o swoich przeżyciach z czasów dzieciństwa.


Trzy powody

Każdego wieczoru, przed zaśnięciem wymieńcie trzy powody, dla których się kochacie. Pomoże Wam w tym fraza: „Kocham Cię, gdy...”. Szukanie nowych odpowiedzi nie tylko wymaga przypominania sobie szczegółów i chwil, które miały miejsce w ciągu dnia, ale także odpowiedniego nazywania ich oraz „wyłapywania” pozytywnych cech.


Poznaj bohatera

Każdy w życiu potrzebuje bohatera, Twoje dziecko również. Dlatego zbierz zdjęcia osób, które dokonały wielkich rzeczy, np. postaci historycznych, kompozytorów, artystów. Ze zdjęć zróbcie mały album, a później opowiedz kilka słów na temat każdego z nich. 

Ikony