Mały (wielki) artysta - kreatywne zabawy dla dzieci

Jak pomóc dziecku rozwinąć "raczkującą" kreatywność? W co się bawić, żeby oprócz zabicia czasu wzbogacić jego osobowość? Porzućmy multimedialne gry i komputer na rzecz wcielania się w artystyczne role: aktora, malarza, projektanta, architekta czy kucharza!

 


Na wielkiej scenie

Możecie zbudować scenę lub kupić gotowy teatrzyk z tektury. Niech wasza pociecha odgrywa różne role: zmęczonego wędrowca, rozmarzonej księżniczki czy rozgniewanego pirata. Wcielanie się w różne postacie nauczy go empatii, a występowanie chociażby przed najbliższą rodziną doda mu pewności siebie. Jeśli dziecku spodoba się ta forma rozrywki możemy pójść o krok dalej i zaaranżować spektakl z prawdziwego zdarzenia. Nauka nawet prostego tekstu wspomoże jego pamięć.


„Picasso moim idolem”

Jeśli Twoje dziecko z uporem rysuje po ścianach to wiedz, że masz w swoim domu prawdziwego, małego artystę. Możesz zamiast zwykłej kartki i kredek kupić tekturową zabawkę, którą Twoje dziecko ozdobi wedle upodobań. Jest wiele sposobów na rozbudzenie jego wyobraźni: możecie mieszać farby i w ten sposób poznawać kolory albo robić „reprodukcje” dzieł wielkich artystów (abstrakcyjne rysunki nie sprawią mu kłopotu). 


Światowy wybieg czy urządzanie willi?

Pobawcie się w projektantów! Potrzebujecie tylko kawałka materiału, nici oraz kilku drobiazgów. Możecie wykonać ubranko dla lalki albo strój supermana. Korzyści z takiej zabawy jest wiele: Twoje dziecko rozwinie swój zmysł estetyczny, a lalka przestanie chodzić przez cały tydzień w tej samej sukience :). Oprócz ubrań możecie wspólnymi siłami zaprojektować domek dla misia, zamienić kubek w doniczkę, a nawet pokusić się o stworzenie glinianego garnka. 
 

Zbudujmy wieżowiec

Wielkie konstrukcje stworzone przez małego człowieczka” to brzmi dumnie! Ale w tej zabawie nie chodzi wyłącznie o zabawę klockami. Nawet karton czy zapałki mogą posłużyć do budowy drugiej Burdż Chalify. Nie ważne czy postawimy na ilość pięter, czy na perfekcję wykonania ważne, by odnaleźć radość w tworzeniu nowych rzeczy. 
 

Szef domowej kuchni

Gotowanie to prawdziwa sztuka. Widząc choć raz MasteChef'a Juniora na pewno zdajesz sobie sprawę, że wiek nie ma tu znaczenia, a czas spędzony w kuchni nigdy nie jest czasem straconym. Dlatego załóżcie fartuszki, znajdźcie odpowiedni przepis i zakasajcie rękawy. Na początek może być to coś prostego: sałatka lub lodowy deser. Wraz z biegiem czasu rozbudujcie menu o zupy, dania obiadowe oraz torty.

 

Ikony