5 zachowań, które zabijają kreatywność Twojego dziecka

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech, bo jeśli ktoś jest kreatywny to potrafi znaleźć rozwiązanie, nawet w przypadku tzw. „patowej sytuacji”. U dzieci jest ona naturalna, jednak czasem całkiem nieświadomie hamujemy jej rozwój. Jakich zachowań unikać, by stworzyć dziecku swobodną przestrzeń do ćwiczenia wyobraźni?
Napięty grafik

Nie chcemy, żeby nasze dzieci się nudziły. Dlatego staramy się zapewnić im rozrywkę, a przy okazji dać możliwość rozwoju. Zapisujemy je na dodatkowe zajęcia, na które naszych rodziców nie było stać. Jednak czasem grafik jest bardzo napięty: po szkole angielski, wieczorem basen, a w weekendy nauka gry w tenisa i jazdy konnej. Zapominamy, że nuda stymuluje do twórczego myślenia i jest tak samo potrzebna, jak inne stany. „Nic nie robiąc” możemy wpaść na genialny pomysł!

 

Nianie XXI wieku

Świat pędzi coraz szybciej, a my razem z nim. Cały czas gdzieś się spieszymy i spóźniamy. Rozwój technologii stara nam się ułatwić życie, niestety również w kwestii wychowania. Smartfony, tablety i telewizory odgrywają rolę współczesnych niań. Jednak spędzanie każdej wolnej chwili przed ekranem nie wpływa dobrze na rozwój kreatywności naszych dzieci. Oczywiście, zdarzają się ciekawe edukacyjne programy, a niektóre gry wymagają myślenia, jednak w ostatecznym rozrachunku, skojarzenia stają się coraz bardziej przewidywalne, a obraz świata jednowymiarowy.

 

Ciągłe porównywanie

Nikt nie lubi być porównywany do kogoś. Jednak rodzice chcąc zmotywować dzieci do działania często stosują tę technikę. Mówimy: 'Patrz jak Jasio pięknie piszę, a jak Ala starannie składa swoje ubrania”. Niestety, często skutek jest odwrotny do zamierzonego. Dziecko czuje coraz większe obawy przed negatywną oceną, dlatego … przestaje próbować. Jaki ma to związek z kreatywnością? Kreatywność nie istnieje bez ryzyka, a ryzyko wiąże się z przyzwoleniem na popełnianie błędów.

 

Rozkazy i nakazy

Ile razy mówiliśmy lub nawet sami słyszeliśmy od swoich rodziców: „Strój prosto”, „Nie wierć się” czy „Jedz normalnie”? Zapewne wiele. Takie komendy (oczywiście serwowane w dobrej wierze) zniechęcają do nieszablonowego myślenia. Dziecko pragnie, by rodzice byli z niego dumni. Co się wówczas dzieje? Chęć przystosowania się do ogólnie panujących zasad i zachowań bierze górę nad twórczym podejściem do różnych kwestii.

 

Obsesyjne dbanie o czystość

Tak, to prawda. Dziecko czasem musi się pobrudzić. Jeśli cały czas zwracamy mu uwagę, żeby zachowało ostrożność, bo buty się zakurzą lub sukienka poplami, wówczas ma nikłe szanse na rozwijanie własnej kreatywności. „Stanie na baczność” i dbanie o czyste rączki są mało przyjaznym środowiskiem do eksperymentowania.  

Ikony