Uwierz w dziecko, czyli jak zbudować u swojej pociechy poczucie własnej wartości

Pragniemy, by nasze dzieci umiały sobie radzić w różnych sytuacjach, nawet tych najtrudniejszych. Do tego jednak niezbędne są wiara w siebie i silnie poczucie własnej wartości. By dziecko uwierzyło, że może więcej i lepiej musimy mu pozwolić na samodzielność.


 


Jak nauczyć dziecko samodzielności?


Chcemy o każdej porze dnia i nocy stać na straży bezpieczeństwa naszego dziecka. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nadmierna troska przynosi więcej szkody, niż pożytku. Boimy się. To naturalne, jednak zamiast "Nie wychodź tam, bo spadniesz", następnym razem powiedz "Tylko ostrożnie". Nie zakładamy od razu, że gruchnie z góry z impetem, czyli, że znowu coś mu się nie uda. Dla dziecka takie stwierdzenie może okazać się krzywdzące i bardzo... zniechęcające.


Dzieci, które są cały czas wyręczane przez rodziców mogą mieć poważne problemy z adaptacją w nowym środowisku, Kiedy znajdą się same w żłobku czy przedszkolu, pozbawione opiekuńczych skrzydeł rodziców, najpewniej poczują się bardzo osamotnione i zdezorientowane. Nagle okaże się, że nie potrafią wykonać prostych czynności, które inni wykonują z łatwością. A to będzie miało negatywny wpływ na ich poczucie własnej wartości. Pamiętaj! Dzieci, które nie próbują, nie uczą się na własnych błędach, nie wyciągają wniosków, nie pokonują własnych ograniczeń!


Dobry rodzic to szczęśliwy rodzic


Wszystko zaczyna się od nas, od rodziców! Jeśli nie kochamy siebie, nie wierzymy w swoje możliwości i cały czas katastrofizujemy to raczej mamy marne szanse, aby nauczyć swoje dziecko czegoś, czego sami nie umiemy.


Nie zapominajmy, że w dzieciach możemy ujrzeć siebie. Nasze zachowania, reakcje, gesty są cały czas bacznie obserwowane i często... kopiowane. Dlatego, jeśli dziecko zauważy, że mamy problem z wiarą w siebie, samo zacznie wątpić w swoje możliwości.


Kluczowe zachowania


Istnieje pełna gama zachowań, które dodadzą Twojemu dziecku skrzydeł i sprawią, że z radością będzie podejmowało nowe wyzwania. Po pierwsze, dziecko trzeba zachęcić do działania, a najłatwiej jest to osiągnąć poprzez chwalenie. Dlatego chwalmy je, jak najczęściej. Jeśli tylko uda mu się zrobić coś, co zawsze sprawiało mu trudność lub co zrobił po raz pierwszy okażmy, że jesteśmy z niego bardzo dumni. A oprócz chwalenia:


- okazujmy mu bezwarunkową miłość i akceptację,


- angażujmy się w jego nowe wyzwania,


- doceniajmy starania i dobre intencje,


- cierpliwie ćwiczmy z nim zupełnie nowe dla niego rzeczy,


- unikajmy ciągłego zamartwiania się i...


- cieszmy się z każdej wspólnie spędzonej chwili.

Ikony